Tudatos vásárlóként általában gondosan megválogatjuk, mit vásárolunk. A tudatossághoz hozzátartozik, hogy figyelmet fordítunk arra is, mit fogunk tenni a fel nem használt élelmiszerrel. Az egyéni adományozáson túl hazánkban már több szervezet végez közvetítői munkát annak érdekében, hogy az élelmiszer-áruházaknál és gyártóknál keletkező élelmiszer-felesleget eljuttassa a rászorulóknak.
Élelmiszermentés – kicsiben
Bizonyára előfordult már veled is, hogy túlbecsülted a mennyiséget, és több élelmiszert vásároltál, mint amennyi szükséges, akár a nagyobb ünnepek táján, akár családi események idején. Nem csupán az élelmiszerek drágulása miatt kell jól átgondolni, mit tehetünk a felesleggel. Más, rászoruló háztartásokban ugyanis jól jöhet az olyan tartós élelmiszer, amelyet mi is szívesen elfogyasztanánk. Magyarországon évente körülbelül 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, melynek hozzávetőlegesen az egyharmada a háztartásokban termelődik.
A Maradék nélkül program ajánlása szerint az adományozásra leginkább ideális termékek a következők: liszt, cukor, rizs, étolaj, száraz tészta, konzervek, száraz hüvelyesek, tartós tej, csokoládé, édes és sós tartós sütemények (keksz, ropi, sajtos tallér).
Figyelem! A gyorsan romló élelmiszereket, amelyeken fogyaszthatósági idő van feltüntetve, nem ajánlatos adományozni, hiszen ezek a termékek lejárat után egészségügyi ártalmakat okozhatnak (pl. tejtermékek, pékáruk, húskészítmények). Lásd erről korábbi cikkünket!
Hol adhatsz le egyénileg élelmiszer-adományt?
A Maradék nélkül összegyűjtötte azoknak a karitatív szervezeteknek a listáját, amelyeket bátran felkereshettek: https://maradeknelkul.hu/2022/12/09/biztonsagos-torodes-hol-adhato-le-az-elelmiszer-adomany/
Ne feledd, tudatos vásárlóként nem csupán a biztonságos és jó minőségű élelmiszer megvásárlására, hanem a termékek optimális felhasználására is figyelni kell!
(Cikkünk folytatódik.)
Keresd a kiváló minőségű élelmiszereket
Friss hírekért kövesd