Azt mindannyian tudjuk, hogy Márton-napon libát kell enni, a legtöbben még azzal is képben vannak, hogy miért. A babona szerint ez garantálja a következő időszak jólétét. De időjárást is jósoltak vele. Tudtad, hogy már friss libahússal is lehet pályázni KMÉ-védjegyre? Mutatjuk, mitől lehet kiváló a liba-lakoma!
A legenda szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.
Márton napja ráadásul az utolsó ünnepnap, mielőtt a kezdetét veszi a karácsony előtti 40 napos böjt, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit enni. Szokás volt a liba húsából, különösen a hátsó részéből a papnak is küldeni, innen ered a püspökfalat kifejezés.
Magyarországon a libát leggyakrabban egyben sütik vagy sült libacombot készítenek. Nagyon kedvelt a liba hájából készített tepertő és zsír, de levest is főznek belőle. A magyar konyhában hagyományos ételnek számít a párolt lila káposztával kínált sült libacomb mellett a sült libamáj vagy füstölt libamell.
Kiváló minőségű friss liba húsára már megnyílt a pályázási lehetőség. De számos, igen szigorú követelménynek kell megfelelni. A KMÉ-védjegyes libahúsnak tisztának, épnek, csillogó és fényes felületűnek kell lennie. Alapvető elvárás, hogy mindenféle szennyeződéstől, csonttöréstől, bevérzéstől, vérfolttól mentes legyen. A mell széles, hosszú és húsos, a combok is húsosak.
Mindig figyeljünk arra, hogy friss libahúst vásároljunk, és felhasználás előtt maximum két napig tároljuk a hűtőben!
Böngéssz védjegyes termékkeresőnkben!
Csatlakozz Facebook és Instagram-közösségünkhöz, és válj tudatosabb vásárlóvá!